Ratusz Miejski

Ratusz Miejski

Ratusz Miejski  w miejscowości Częstochowa
Google Ads 300x250

Opis

Budynek Główny jest jednym z trzech dawnych budynków Zespołu Ratusza Miejskiego, zlokalizowanego przy dawnym placu św. Jakuba.
Zaprojektowany jako Ratusz połączonej w jeden organizm miejski Starej i Nowej Częstochowy w roku 1826, przez architekta i grafika niemieckiego pochodzenia - Franciszka Ignacego Reinsteina. Architekt opracował wiele projektów budynków użyteczności społecznej, kościołów, domów mieszkalnych i obiektów przemysłowych. Jako grafik uprawiał drzeworyt, akwafortę i miedzioryt oraz wykonywał przede wszystkim kopie obrazów wielkich mistrzów. Jego budowle cechuje surowy i purystyczny neoklasycyzm.
Architekt określił zarówno dla Budynku Głównego, jak i pawilonów sposób użytkowania wnętrz.

W Budynku Głównym miały się mieścić kancelaria, archiwum, biuro kasjera, skarbiec, izba dla sług miejskich oraz 3-pokojowe mieszkanie z kuchnią i spiżarnią, dwa boczne budynki pełniły funkcje pomocnicze.

W Oficynie Zachodniej mieścił się odwach, areszt obywatelski, areszt ścisły oraz „izba” dla oficera. Była tam również stajnia i wozownia.

W Pawilonie Wschodnim pomieszczenia przeznaczono na izbę dla stróża, izbę dla sługi miejskiego, pomieszczenie do przechowywania narzędzi ogniowych i pomieszczenie dla wagi miejskiej. Był to budynek o charakterze gospodarczo - administracyjnym.

Realizacja 3 budynków trwała od 1826 do 1828 roku.
Przez cały XIX wiek wielokrotnie remontowano i odnawiano ratusz i pawilony. W 1908 r. dokonano gruntownej rozbudowy Budynku Głównego, dobudowując do korpusu głównego część nową, zmieniając proporcje całej budowli z centralnej na podłużną. We wnętrzu zlikwidowano dawną kolistą klatkę schodową na rzecz nowej dwubiegowej. W okresie międzywojennym nie przeprowadzano prawdopodobnie żadnych zmian w wyglądzie i układzie Zespołu Ratusza. Dopiero po II wojnie światowej rozebrano Wschodni pawilon, niszcząc osiowość całego symetrycznego założenia urbanistycznego. W 1959 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przekazało Ratusz na cele Muzeum Miejskiego, od 1967 roku budynek jest siedzibą Dyrekcji i Administracji Muzeum Częstochowskiego. W 1960 roku Zespół Budynków Ratusza Miejskiego został wpisany do rejestru zabytków, a w 1978 roku został wpisany do księgi rejestru zabytków województwa częstochowskiego